Fıkıh

Bir Kısım Dini Hükümler – 3

Bir Kısım Dini Hükümler – 3Bir Kısım Dini Hükümler – 3

17- Vacip: Dinimizde yapılması kesinlik derecesinde bir delil ile sabit olmayan ve yine kuvvetli bir delil ile sabit görülen şeydir. Vitir ve bayram namazları gibi…

Vaciplerin yapılmasında sevap vardır. Terk edilmeleri de azabı gerektirir. Vacibin inkar edilmesi bid’attır günahtır. Bunlar vaciplerin hükmüdür. “Vecibe” sözü, bazan farz yerinde ve bazan da vacip yerinde kullanılır. Arapça’da kelimenin çoğulu “vecaib”dir.

18- Sünnet: Resül-i Ekrem (s.a.v) efendimizin farz olmayarak yaptığı işlerdir. Müekked sünnet ve gayr-i müekked sünnet kısımlarına ayrılır. Sünnet-i şerifin bir manası da, kitabın başlangıç bölümünde geçmişti. Yine Arapça’da sünnet kelimesinin çoğulu “Sünen”dir.

19- Sünnet-i müekkede (Müekked kuvvetli sünnet): Peygamber efendimizin devam edip de pek az yapmadıkları ibadetlerdir. Sabah, öğle ve akşam namazlarının sünnetleri gibi…

İslam dininde önemle benimsenen ezan , ikamet, ve cemaate devam gibi sünnetlere “sünen-i huda” denir. Bunlar da birer müekked sünnettir.

20- Gayr-i Müekked Sünnet: Peygamber efendimizin ibadet maksadı ile bazan yapmış oldukları şeylerdir. Yatsı ve ikindi namazlarının ilk sünnetleri gibi…

Peygamber Efendimizin yiyip içmeleri, giyinip kuşanmaları, oturup kalkmaları gibi, kendi öz allerine ait işlere de, “Sünen-i zevaid” adı verilmiştir. Bunlar da birer gayr-i müekked sünnet demektir.

Müekked sünnetlerde “Sünnet-i  Huda” adı verilen sünnetlerin yapılmasında sevap vardır. Kasden terk edilmesinde azap yoksa da, ayıplanma vardır. Gayr-i Müekked ile “zevaid” sünnetlerin yapılması çok güzeldir. Sevgili peygamberimize uymanın bir nişanı olduğundan, bunları yapmak sevaba ve peygamberimizin şefaatına kavuşmaya bir yoldur. Bunların yapılmaması azarlanmayı gerektirmez. İşte bunlar sünnetlerin hükümleridir.

Ashab-ı kiramın hal ve tutumlarına, onların izledikleri zühd ve takva yollarına da, biz hanefilerce sünnet denir.


Bir Kısım Dini Hükümler – 3

Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen, Semerkand Yayınları, S. 68

 

Bir Yorum Bırak