Hadis

Seherlerdeki Rüyalara İtibar Etmeli

Seherlerdeki Rüyalara İtibar Etmeli
Seherlerdeki Rüyalara İtibar Etmeli

7. Hadis: Rüyaların en gerçek olanı, seher vakitlerinde görülendir

Açıklama: Rüya uyku esnasında görülen şeydir ki buna dilimizde düş denilir. Rüya, ruhun uyku halinde daldığı gayb aleminde bazı hakikatleri farketmesi suretiyle meydana gelir.

Rüyalar esasen iki kisma ayrilir. Biri, sadık rüyalardır ki, ruhun melekut alemine ulaşmasıyla ortaya çıkan bazı hakikatlerdir. Diğeri de yalancı rüyalardır ki uyanıklık esnasındakı kuruntulardan, mizacin bo zukluğundan ve bazı şeytani ilhamlardan ortaya çıkan aslılsız rüyalardir.

Rüyaların en gerçeği, seher vakitlerinde görülendir. Çünkü seher vakitleri en latif ve en nurani zamanlardır. Seher vaktinde sabah namazı için bir kısım melekler yeryüzüne iner, gecenin karanlığı dağılır ve gün de ışımaya başlar.

Seher vakitlerinde Allah’ın rahmeti saçılır. Vücut, uykusunu alarak rahat etmiştir. Kalp de bir takım hadiselerden, düşüncelerden kurtulmuş haldedir. İşte bu gibi sebeplerden dolayıdir ki, Seher vaktinde görülen rüyalar, geceleyin ve gündüzleyin görülenlerden daha gerçek, daha kuvvetlidir.

Sadik rüyalardan bir kismi çok açık olur. Yoruma, açıklama yapmaya gerek yoktur. Bir kısmı da üstü kapalı olup yorum ve açıklama ister. Hz. Yusuf’un on bir yıldız ile güneş ve ayın kendisi için secde ettiklerini rüyasında görmüş olduğu gibi.

Birçok rüyanın görüldüğü gibi veya ona yakın gerçekleşmesi, ruhun ve başka bir alemin varlığına açık bir delildir.

 

Seherlerdeki Rüyalara İtibar Etmeli

Hadis

Bir Yorum Bırak